(Nie)Zgoda na przekraczanie granic. Badania nad przemocą i dyskryminacją w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – prezentacja raportu

Mikołaj Lewicki, Julia Kubisa, Wydział Socjologii UW

Godz. 10:30 – 11:30  

Czy w społeczności opartej na głębokim zaangażowaniu emocjonalnym,  ciągłej współobecności, intensywnym wysiłku i dziedzictwie relacji mistrz-uczeń może pojawić się przemoc? Jeśli tak, to jak się objawia? Czy pojawia się w niej dyskryminacja, molestowanie seksualne?  

Na ile zjawiska te są powiązane z kulturą organizacyjną i co jest ich źródłem?  

Czym jest zatem przekraczanie granic w nauce zawodu i pracy dydaktycznej i w jakich sytuacjach prowadzi do naruszeń? 

Te wiodące pytania posłużą nam do prezentacji wyników kompleksowego badania Akademii Teatralnej w Warszawie, które zostało przeprowadzone w roku 2021, podczas pandemii. Badanie pozwoliło lepiej zrozumieć źródła przemocy i dyskryminacji oraz określić ich skalę i formę zarówno w społeczności studiujących, jak i wykładających.   

dr hab. Julia Kubisa – profesorka UW na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego gdzie zajmuje się zjawiskiem upłciowienia podziału pracy oraz rolą pracy reprodukcyjnej, a także dyskryminacji i molestowania seksualnego w miejscu pracy.

Autorka „Buntu białych czepków. Analizy działalności związkowej pielęgniarek i położnych” (2014), współautorka „Utrzymać się na powierzchni. O walce z biedą w pięciu krajach europejskich z perspektywy indywidualnego sprawstwa” (2017) oraz „Job Quality in an Era of Flexibility. Experiences in a European Context” (2019). W latach 2015/2016 Marie Sklodowska Curie Experienced Researcher na University of Gothenburg. Współpracuje ze związkami zawodowymi. Na Uniwersytecie Warszawskim pełni funkcję pełnomocniczki Rektora ds. polityki przeciwdziałania dyskryminacji i molestowaniu seksualnemu, zajmuje się systemowymi rozwiązaniami równościowymi, takimi jak Plan Równości Płci dla UW, badaniami i edukacją równościową dla społeczności uczelni. Prowadzi badania wdrożeniowe dla instytucji publicznych i różnego typu organizacji, skoncentrowane na przeciwdziałaniu dyskryminacji w miejscu pracy.

dr hab. Mikołaj Lewicki – socjolog z Wydziału Socjologii, Uniwersytetu Warszawskiego. Bada socjologicznie gospodarkę, kulturę organizacyjną oraz instytucje kultury i praktyki kulturowe. Autor książki o polskich dyskursach modernizacyjnych, p.t. „Przyszłość nie może się zacząć”, o kredycie hipotecznym, „Społeczne życie hipoteki” oraz współautor „Kultury na peryferiach”. Jeden z fundatorów Fundacji Nowej Wspólnoty, która znosi polaryzację społeczną i polityczną w Polsce.

 

 

Beata SzczucińskaFunkcję kanclerki (a uprzednio dyrektorki ds. administracyjnych) objęła w roku 2005, kontynuując zadania w zakresu współpracy międzynarodowej. Swoje dotychczasowe praktyczne doświadczenie i umiejętności w promocji, pracy w sektorze pozarządowym, wymianie międzynarodowej przekazywała osobom zatrudnianym na stanowiska ds. promocji, współpracy międzynarodowej jednocześnie dobrze rozumiejąc mechanizmy tych procesów. Równolegle zaangażowała się w prace Fundacji Akademii Teatralnej, której głównym zadaniem przez lata było pozyskiwanie środków na organizację Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych. Festiwal realizowany był w formule biennale i prezentował ok. 1215 szkół z całego Świata. W latach 20052013 w pełni odpowiadała za jego realizację (aspekty administracyjnoekonomiczne); w latach późniejszych jej rola była bardziej nadzorcza. Kanclerz 'z definicji’ zajmuje się nadzorem nad administracją i gospodarką uczelni i ten obszar wciąż jest podstawowym obszarem jej aktywności. Czynnie korzysta ze swoich kompetencji menadżerskich jako kierowniczka projektów inwestycyjnych lub tzw. miękkich. Kontynuuje swoją misję na polu międzynarodowym dążąc do realnej współpracy między uczelniami (czego wyrazem jest objęcie przeze nią funkcji Przewodniczącej Europejskiej Sieci Uczelni Teatralnych E:UTSA na kadencję 20212023). Jednak w dużej mierze jej aktywność jest skupiona na przemianie i dostosowaniu do zmieniającej się rzeczywistości struktury organizacyjnej i prawnej Akademii. Przez lata sprawowania funkcji kanclerskiej czynnie uczestniczyła w pracach nad podstawowymi dokumentami statuującymi uczelnię co było związane z kolejnymi reformami szkolnictwa wyższego.