(Nie)Zgoda na przekraczanie granic. Badania nad przemocą i dyskryminacją w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – prezentacja raportu
Mikołaj Lewicki, Julia Kubisa, Wydział Socjologii UWGodz. 10:30 – 11:30
Czy w społeczności opartej na głębokim zaangażowaniu emocjonalnym, ciągłej współobecności, intensywnym wysiłku i dziedzictwie relacji mistrz-uczeń może pojawić się przemoc? Jeśli tak, to jak się objawia? Czy pojawia się w niej dyskryminacja, molestowanie seksualne?
Na ile zjawiska te są powiązane z kulturą organizacyjną i co jest ich źródłem?
Czym jest zatem przekraczanie granic w nauce zawodu i pracy dydaktycznej i w jakich sytuacjach prowadzi do naruszeń?
Te wiodące pytania posłużą nam do prezentacji wyników kompleksowego badania Akademii Teatralnej w Warszawie, które zostało przeprowadzone w roku 2021, podczas pandemii. Badanie pozwoliło lepiej zrozumieć źródła przemocy i dyskryminacji oraz określić ich skalę i formę zarówno w społeczności studiujących, jak i wykładających.
dr hab. Julia Kubisa – profesorka UW na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego gdzie zajmuje się zjawiskiem upłciowienia podziału pracy oraz rolą pracy reprodukcyjnej, a także dyskryminacji i molestowania seksualnego w miejscu pracy.
Autorka „Buntu białych czepków. Analizy działalności związkowej pielęgniarek i położnych” (2014), współautorka „Utrzymać się na powierzchni. O walce z biedą w pięciu krajach europejskich z perspektywy indywidualnego sprawstwa” (2017) oraz „Job Quality in an Era of Flexibility. Experiences in a European Context” (2019). W latach 2015/2016 Marie Sklodowska Curie Experienced Researcher na University of Gothenburg. Współpracuje ze związkami zawodowymi. Na Uniwersytecie Warszawskim pełni funkcję pełnomocniczki Rektora ds. polityki przeciwdziałania dyskryminacji i molestowaniu seksualnemu, zajmuje się systemowymi rozwiązaniami równościowymi, takimi jak Plan Równości Płci dla UW, badaniami i edukacją równościową dla społeczności uczelni. Prowadzi badania wdrożeniowe dla instytucji publicznych i różnego typu organizacji, skoncentrowane na przeciwdziałaniu dyskryminacji w miejscu pracy.
dr hab. Mikołaj Lewicki – socjolog z Wydziału Socjologii, Uniwersytetu Warszawskiego. Bada socjologicznie gospodarkę, kulturę organizacyjną oraz instytucje kultury i praktyki kulturowe. Autor książki o polskich dyskursach modernizacyjnych, p.t. „Przyszłość nie może się zacząć”, o kredycie hipotecznym, „Społeczne życie hipoteki” oraz współautor „Kultury na peryferiach”. Jeden z fundatorów Fundacji Nowej Wspólnoty, która znosi polaryzację społeczną i polityczną w Polsce.
Beata Szczucińska – Funkcję kanclerki (a uprzednio dyrektorki ds. administracyjnych) objęła w roku 2005, kontynuując zadania w zakresu współpracy międzynarodowej. Swoje dotychczasowe praktyczne doświadczenie i umiejętności w promocji, pracy w sektorze pozarządowym, wymianie międzynarodowej przekazywała osobom zatrudnianym na stanowiska ds. promocji, współpracy międzynarodowej ‑ jednocześnie dobrze rozumiejąc mechanizmy tych procesów. Równolegle zaangażowała się w prace Fundacji Akademii Teatralnej, której głównym zadaniem przez lata było pozyskiwanie środków na organizację Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych. Festiwal realizowany był w formule biennale i prezentował ok. 12‑15 szkół z całego Świata. W latach 2005‑2013 w pełni odpowiadała za jego realizację (aspekty administracyjno‑ekonomiczne); w latach późniejszych jej rola była bardziej nadzorcza. Kanclerz 'z definicji’ zajmuje się nadzorem nad administracją i gospodarką uczelni ‑ i ten obszar wciąż jest podstawowym obszarem jej aktywności. Czynnie korzysta ze swoich kompetencji menadżerskich jako kierowniczka projektów inwestycyjnych lub tzw. miękkich. Kontynuuje swoją misję na polu międzynarodowym ‑ dążąc do realnej współpracy między uczelniami (czego wyrazem jest objęcie przeze nią funkcji Przewodniczącej Europejskiej Sieci Uczelni Teatralnych E:UTSA na kadencję 2021‑2023). Jednak w dużej mierze jej aktywność jest skupiona na przemianie i dostosowaniu do zmieniającej się rzeczywistości struktury organizacyjnej i prawnej Akademii. Przez lata sprawowania funkcji kanclerskiej czynnie uczestniczyła w pracach nad podstawowymi dokumentami statuującymi uczelnię ‑ co było związane z kolejnymi reformami szkolnictwa wyższego.