Warsztaty
Równolegle do konferencji Akademia Teatralna organizuje
📍 Dwa cykle warsztatów Blended Intensive Programme realizowane we współpracy z Teatrem 21, Teatrem Komedia i Szkołą Impro
Warsztaty poświęcone procesowi pracy w kulturze, uwzględniającemu zmiany związane z odproduktyzowaniem sztuki, praktycznym aspektem bazowania na elementach biograficznych oraz intymnością dostępu włączającą osoby z niepełnosprawnościami w sceny teatralne.
Zajęcia poprowadzą: Katarzyna Renes – robotnica sztuki i projektariuszka, Marta Miłoszewska – reżyserka i pedagożka oraz Justyna Wielgus – performerka i autorka ruchu scenicznego.
Program uzupełnią wydarzenia artystyczne m.in. pokaz spektaklu „Sanctuary” Justyny Wielgus i Teatru 21 oraz ”Employees” Łukasza Twarkowskiego w Teatrze Studio
Program BIP IMPROVISATION – do pobrania
📍 Warsztaty z improwizacji teatralnej, wzmacniające pewność siebie na scenie. Możliwość współpracy z doświadczonymi improwizatorami umożliwi nie tylko lepszy kontakt z pozostałymi osobami aktorskimi, ale także samodzielne pisanie i reżyserowanie scen.
Zajęcia poprowadzą: Mateusz Płocha – aktor i wykładowca akademicki, Marcin Bartnikowski- reżyser i dramaturg, związany z teatrem lalek oraz Paweł Najgebauer- improwizator, prezes Szkoły Impro, występujący m.in. z Teatrem Klancyk.
Wydarzeniami artystycznymi uzupełniającymi program będą m.in. czytanie performatywne Dany Maxim i Meliny Brinkmann „Próba oporu” oraz spektakl improwizowany „Tańczący z faktami” Teatru Klancyk z Mariuszem Szczygłem w Teatrze Komedia
📍 Będziemy także gościć w Warszawie przedstawicieli Europejskiej Sieci Szkół Teatralnych E:utsa, która skupia się na wspieraniu projektów teatralnych prowadzonych przez studentów i współpracy międzyuczelnianej zarówno w ramach wymiany kontaktów, jak i doświadczeń ułatwiających przyszłą pracę zawodową.
Członkami sieci są najbardziej prestiżowe europejskie szkoły teatralne m.in. Mozarteum (Austria), Akademię Teatralną w Malmö (Szwecja), Narodową Akademię Sztuki Dramatycznej Silvio D’Amico (Włochy) i wiele innych.
Po raz pierwszy odbędzie się w Warszawie Walne Zgromadzenie członków sieci, której przewodniczącą jest obecnie Beata Szczucińska – Kanclerka Akademii Teatralnej w Warszawie.
W programie m.in. sesja Dominiki Laster – związanej z Uniwersytetem w Nowym Meksyku wykładowczyni i badaczki, autorki książek i krytyczki teatralnej, laureatki nagrody im. Dwighta Conquergooda za badania poświęcone islamskiej praktyce świadczenia w kontekście zatrzymań i deportacji po wydarzeniach z 11 września.
25 marca o godzinie 10:00 Dominika Laster poprowadzi warsztat „Milion różnych małych eksperymentów” , który zmobilizuje dekolonialne metodologie do zbadania wspólnych form kompozycji generatywnej.
Opierając się na wyłaniających się teoriach i praktykach abolicjonizmu, rdzennej teorii krytycznej, studiach nad performansem i teorii queer uczestnicy wspólnie wygenerują wielorakie interwencje i kreatywne rozwiązania, które wyrosną ze specyfiki lokalnych kontekstów – różnych potrzeb i pragnień. Sesja ułatwi grę wyobraźni i tworzenie krytycznych utopii – niezliczonych estetycznych i codziennych interwencji w systemowe opresje – to, co Paul Gilroy nazwał „małymi czynami” lub „milionem różnych małych eksperymentów”, do których wzywała Mariame Kaba – ponieważ, jak ujął to James Baldwin: niemożliwe jest najmniejszym, czego można wymagać.