Zmiana – i co dalej? Gdzie jesteśmy w procesie transformacji polskich szkół teatralnych i filmowych? Dyskusja przedstawicieli polskich wyższych szkół teatralnych i filmowych.

Godz. 12:00 – 14:00

Akademia Teatralna w Warszawie: Wojciech Malajkat – rektor, Agata Adamiecka-Sitek – rzeczniczka praw studenckich, pomysłodawczyni i koordynatorka raportu.   

Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie: Agnieszka Rychlewska – AST (Filia AST we Wrocławiu ), Tomasz Wysocki – rzecznik ds. Etyki, AST Kraków. 

Szkoła Filmowa w Łodzi: Milenia Fiedler – rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi, Monika Żelazowska – pełnomocniczka rektorki ds. przeciwdziałania dyskryminacji. 

moderator: Piotr Jacoń

 

Agata Adamiecka-Sitek – wykładowczyni i Rzeczniczka Praw Studenckich na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Zajmuje się problematyką gender, cielesności, polityczności sztuki i krytyką instytucjonalną. Przez wiele lat kierowała Działem Naukowo-Wydawniczym w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. 

Członkini zespołu kuratorskiego Forum Przyszłości Kultury w Warszawie oraz zespołu, który koordynował opracowanie obecnej polityki kulturalnej Warszawy. Członkini, wraz z Moniką Strzępką, Moniką Dziekan, Dorotą Kowalkowską i Małgorzatą Błasińską, Dramatycznego Kolektywu, z którym prowadzi Teatr Dramatyczny m.st Warszawy, transformując go w feministyczną instytucję kultury. 

Przez wiele lat współpracowała jako dramaturżka z Martą Górnicką, współtworząc CHÓR KOBIET i Political Voice Institute przy Maxim Gorki Theatre w Berlinie. 

AGNIESZKA RYCHLEWSKA 

Od 2014 roku wykładowca AST Filia we Wrocławiu, gdzie również jest rzecznikiem do spraw etyki. Absolwentka Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego z zakresu językoznawstwa stosowanego,  Podyplomowego Studium Przekładu, Podyplomowego Studium Funduszy Strukturalnych UE. Autorka publikacji naukowych z zakresu nauczania języka angielskiego. 

TOMASZ WYSOCKI 

 Aktor i reżyser , Absolwent PWST w Krakowie (1992) . Związany z teatrami: Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem w latach 1991 – 1995, Teatr  Ludowy w Krakowie w latach 1996 – 2002, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie od 2002 do chwili obecnej. Współpracuje z Teatrami: STU w Krakowie i Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu Pedagog Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie 

 

Piotr Jacoń ur. się w 1976 roku w Gdyni. Ukończył V LO w Gdańsku Oliwie oraz polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Pracował w Radiu Plus, Radiu Gdańsk i „Dzienniku Bałtyckim”. Od listopada 2004 roku dziennikarz TVN 24, gdzie jest gospodarzem wieczornego programu „Dzień po dniu”. W TVN24 GO prowadzi cykl wywiadów „Bez polityki”. 

W 2021 r. ukazał się jego reportaż telewizyjny „Wszystko o moim dziecku”. W tym samym roku wydał książkę „My, trans”, opisującą problemy osób transpłciowych i ich bliskich. 

W 2017 roku otrzymał tytuł Mistrz Mowy Polskiej, w 2021 roku został finalistą Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, w 2022 uhonorowany przez KPH Koroną Równości oraz przyznawanym przez Fundację Grand Press Medalem Wolności Słowa.